چگونه عکسهایی با وضوح خوب بگیریم

4 / 10
از 1 کاربر
چگونه عکسهایی با وضوح خوب بگیریم این امر در عکاسی صنعتی اهمیت خاصی دارد به خصوص زمانی که می خواهید از کالا عکس تبلیغاتی ثبت نمایید باید به شکلی عکاسی نمایید که وضوح تصویر بالایی داشته باشد ، عکاسی تبلیغاتی زبان گفتار کالا و خدمات می باشد که باید بسیار گویا و واضح باشد تا بتواند نظر مخاطبین را جلب نماید .
یکی از ویژگی های اصلی تعیین کننده کیفیت عکس وضوح آن است ، گرفتن عکس های با کیفیت و واضح همیشه آسان نیست و چند عامل تاثیرگذار در وضوح تصویر شما وجود دارد ، این موضوع می تواند خیلی خسته کننده باشد که وقتی شما عکسهایی میگیرید و به خانه بر می گردید و عکسای خود را بازبینی می کنید متوجه می شوید که تمام عکس ها یتان تار و یا خارج از فوکوس است ، که برای هر عکاسی اتفاق می افتد .
روش هایی وجود دارد که شما می توانید عکس های خود را پس از عکاسی واضح کنید اما  وضوح عکس هیچگونه جزئیاتی که در هنگام عکاسی ثبت نشده را بازنمیگرداند ، این کار تنها باعث می شود که عکس واضح تر به نظر برسد ، هدف ما رسیدن به وضوح مطلوب هنگام عکاسی است ، در این آموزش ما به شما نکاتی را یاد میدهیم که چطور بتوانید واضح ترین عکس ها را بگیرید ، وضوح عکس های شما بستگی به نوع تجهیزات شما ، تنظیمات دوربین و تکنیک های عکاسی دارد .
تجهیزات : بعضی از عکاس ها هر زمان که عکس هایی خارج از فوکوس و تار می گیرند ، تجهیزات خود را سرزنش می کنند ، در بعضی موارد در واقع این تجهیزات است که باعث این مشکلات می شود و یا اینکه حداقل مشکلی به مشکلات اضافه می کند ، به منظور گرفتن عکس هایی با کیفیت بالا شما نیاز به تجهیزات با کیفیت دارید .
کیفیت دوربین : در حال حاضر دوربین دیجیتال ( DSLR ) قادر به تولید عکس هایی با کیفیت بالا و با وضوح خوب است ، تفاوت در کیفیت عکس به طور عمده به اندازه سنسور ، رزولیشن و قابلیت های پردازش تصویر در دوربین های متفاوت متغیراست ، اندازه حسگر بزرگتر در دوربین قادر به ثبت تصاویر با جزئیات بیشتر است و شما قادر به چاپ عکس در اندازه بزرگتر بدون از دست دادن وضوح خواهید بود ، پردازش بهتر تصویر منجر به کاهش نویز و کیفیت بالاتر تصویر می شود .
کیفیت لنز : کیفیت لنز تاثیر بیشتری از کیفیت دوربینی که از آن استفاده میکنید در با کیفیت شدن عکس دارد ، بعضی از لنزها وضوح بیشتری دارند ، لنزهای پرایم وضوح قابل توجهی نسبت به لنزهای زوم دارند و لنزهای ماکرو به طرز فوق العاده ای شارپ هستند ، بیشتر لنزهای زوم در تمام فواصل کانونی خود وضوح یکسانی ندارند ، بیشترین وضوح در لنزهای زوم عمدتا در محدوده میانی از فاصله کانونی آن لنز است .
لنزهای تمیز : بسیار مهم است که از تجهیزات تان تمیزو عاری ازهرگونه خراش نگهداری کنید زیرا هر ذره گرد و غبار و یا خراش بر روی لنز درنوری که به دوربین تان وارد میشود ، تاثیر دارد ، عکسهایی که با لنز کثیف گرفته میشوند هیچوقت وضوح خوبی نخواهند داشت .
فیلترها : فقط در موارد ضروری از فیلترها استفاده کنید ، شیشه ی اضافه ای که بر روی لنز خود میگذارید تاثیر بسزایی در افت کیفیت عکس تان دارد ، بیشتر عکاسان از فیلترهای یو وی ( UV ) برای لنزهای خود استفاده می کنند که موجب محافظت از خراش بر روی لنزشان هم می شود ولی در عین حال کاهش کیفیت را به همراه دارد .
تنظیمات دوربین 
ایزو ( ISO ) : هر چه عدد ایزو پایین تر باشد جزئیات بیشتری بر روی سنسور ثبت می شود و هرچه جزئیات بیشتر باشد عکس وضوح بیشتری خواهد داشت ، ایزو بالا باعث به وجود آمدن نویز درعکس می شود ، همیشه سعی کنید با پایین ترین ایزو ممکن عکس بگیرید ، در شرایط نوری کم بهتر است از سه پایه استفاده کنید تا اینکه ایزو دوربین را بالا ببرید ، دوربین های با کیفیت کنون مانند 5D III و 1DX قادر به ثبت تصویر با کیفیت بالا در ایزو 400 تا 1600 نیز هستند .
سرعت شاتر : در عکاسی و نوع حرکت باعث تار شدن عکس می شود : حرکت دوربین و حرکت سوژه به اصطلاح موشن بلار ، در عکاسی با دوربین بروی دست تقریبا هرگز نمیشود دوربین را کاملا ثابت نگه دارید و همیشه تکان هایی وجود دارد.تمام تکان هایی که در زمان باز بودن شاتر اتفاق می افتد در وضوح تصویر تاثیر دارد ، این به این معناست که هنگام عکاسی دوربین بروی دست باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید ، نگه داشتن دوربین روی دست و یا سه پایه در موقع عکاسی از سوژه محترک به شما کمکی نمیکند ، اگر شما می خواهید سوژه ی در حال حرکت را عکاسی کنید باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید ، هر چقدر سرعت سوژه بالا باشد سرعت شاتر نیز باید بالا باشد.عکاسی از یک سگ در حال دویدن از عکاسی از توپ بیس بال در حال بالا رفتن باید بیشتر باشد .
دیافراگم : با تغییر دادن دیافراگم عمق میدان تغییر می کند ، کم کردن دیافراگم باعث بیشتر شدن عمق میدان می شود و ناحیه فوکوس در عکس هنای بیشتری دارد ، در دیافراگم 22 پس زمینه و پیش زمینه هر دو وضوح بیشتری دارند ، اگر عمق میدان نیاز ندارید دیافراگم نباید کمتر از 11 باشد ، در عکاسی پرتره دیافراگ کم نیاز است مثلا 4/1 تا 8 و برای عکاسی از منظره اکثر اوقات دیافراگم 11 تا 16 مورد نیاز است .
نورسنجی صحیح : نورسنجی غلط منجر به از دست دادن وضوح در تصویر می شود ، فقط در نورسنجی درست است که بیشترین جزئیات را در عکس خواهید داشت .
ترجمه : زهرا پوراسدی

ارسال نظر

مریم : عالی
0 0
عالی بود خیلی استفاده کردم
مریم : عالی
0 0
عالی
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :